Home > Student Development > CCA > Sports > Track & Field

Track & Field

Objectives

To enhance student development in character and potential in sports.

Programme (Lower Sec)

Secondary One students are introduced to the different events and to allow the coach to identify potential talents. The training programme will cover the following aspects:

  • Warm Ups & Safety
  • General Conditioning
  • Stretching
  • Cardiovascular Fitness
  • Events & time trials
  • Injuries & treatment management
  • Muscular Fitness (lower body)
  • Preparation for Time trial for new athletes (track work)
  • Target Setting

Programme (Upper Sec)

In addition to the above programme components, our upper secondary students are expected to exercise leadership skills and lead in cool down and stretching, as well as guide and mentor the lower secondary members.

Achievements (Last 3 years)

2021
B Division 100m & 200m 
  • Isabella Charlotte Grosvenor – Sec 404 (Semi Finalist)

C Division 800m 
  • Micole Wee Purida Nantalieya – Sec 102 (Finalist: 4th Position)

C Division 1500m Run
  • Micole Wee Purida Nantalieya – Sec 102 (Finalist: 1st Position - Gold)

B Division 4 x 100m Relay 
  • Melody Koo Wai Yean – Sec 302 (Semi Finalist)
  • Ashley Khoo En Qi – Sec 403 (Semi Finalist)
  • Isabella Charlotte Grosvenor – Sec 404 (Semi Finalist)
  • Seow Qi En – Sec 405 (Semi Finalist)
  • Janice Yeo Sze Min – Sec 406 (Semi Finalist)

C Division 4 x 100m Relay Run
  • Ella Nayan Byrne – Sec 101 (Semi Finalist)
  • Marisa Faqiha Binte Mohamed Anuar – Sec 103 (Semi Finalist)
  • Chloe Teng Yin Ning – Sec 201 (Semi Finalist)
  • Dragon Caitlin Anne – Sec 201 (Semi Finalist)
  • Kimberly Yong Li Kim – Sec 203 (Semi Finalist)

B Division Long Jump
  • Ashley Khoo En Qi – Sec 403 (Finalist)
  • Janice Yeo Sze Min – Sec 406 (Finalist)

2018
  • National School Games 2018 B Division Girls 200m - Gwendolyn Therese Lim Ean Bee of Sec 401: 3rd position
  • National School Games 2018 B Division Girls Long Jump – Wickramanayake Maheesha S of Sec 403: 4th position
  • National School Games 2018 C Division Girls Shot Put – Janelle Ho Xyn Yi of Sec 201: 1st position
  • National School Games 2018 B division 4 x 100 m relay team comprising of Gwendolyn Therese Lim (Sec 401), Hia Jing Lin Alicia (Sec 406), Tuan Mun Mun (Sec 401), Tjoe Marleena Tiara (Sec 502) and Amanda Chan Wai Yee (Sec 306) made it to the finals and achieved their personal best timing.

2017
  • Finals for National School Games B and C division 100 m